Większość osób podchodzących do egzaminu dojrzałości wiąże z nim swoją przyszłość. W końcu to swego rodzaju przepustka do dalszej edukacji. Niemniej jednak nie zawsze wystarczy przekroczyć minimalny próg procentowy wszystkich możliwych do zdobycia punktów, aby dostać się na wymarzone studia. Wiele uczelni wyższych ma określone wymagania, które kandydaci muszą spełnić, by niedługo potem stanąć w murach uniwersytetu. W pojedynczych przypadkach zakwalifikowanie się na niektóre kierunki jednoznaczne jest np. z koniecznością podejścia do dodatkowych egzaminów.
Niemniej jednak nie obowiązuje to wszystkich dostępnych specjalizacji. Dostanie się na nie, jest zależne od tego, czy kandydat uzyska konkretną liczbę punktów, które określone są na samym początku rekrutacji. Ich suma musi przekroczyć wymagany przez daną szkołę próg. Uzyskuje się je, mnożąc wyniki maturalne z danych przedmiotów przez liczbę punktów odpowiadającą procentowemu wynikowi egzaminu maturalnego. Oznacza to, że nie każda osoba ze zdaną maturą, dostanie się na konkretne studia, przynajmniej nie w pierwszej turze. Może zdarzyć się, że limit miejsc nie zostanie przekroczony, wówczas należy oczekiwać dodatkowego naboru.
Jak przygotować się do matury?
Pytanie „jak przygotować się do matury?” jest jednym z najczęściej padających z ust maturzystów. Oczywiście jeśli cały czas trwania liceum (4 l.) czy technikum (5 l.) nie przykładało się uwagi do własnego rozwoju, czyli nauki można mieć małe kłopoty. Nie jest to jednak równoznaczne z niezdanym egzaminem. Trzeba odpowiednio szybko zareagować i zacząć działać w tym kierunku. Oprócz systematycznego uczęszczania do szkoły, odrabiania prac domowych czy samodzielnych powtórek w domu warto zapisać się m.in. na konkretne kursy maturalne. Każdy uniwersytet stanie otworem, jeśli wyniki matury będą na wysokim poziomie, a takowe korepetycje ułatwią właściwe przygotowanie się do niej. Dostępne na rynku dodatkowe szkolenia, które uzyskały akredytację Kuratorium Oświaty, odpowiadają przyjętym normom, w związku z czym można być pewnym ich wysokiego poziomu.
Pedagodzy zajmujący się prowadzeniem zajęć posiadają doświadczenie w roli egzaminatorów maturalnych, dzięki czemu mają świadomość tego, jakie błędy najczęściej popełniają maturzyści. Są zatem w stanie zwrócić uwagę na poszczególne rzeczy, których należy unikać. Niezależnie od tego, czy uczniowie potrzebują powtórek, zajęć dodatkowych, czyli przygotowujących do zdawania egzaminu z przedmiotów rozszerzonych, znajdą profesjonalną pomoc. Kursy przygotowawcze spełnią oczekiwania każdej osoby chcącej się rozwijać. Poznawanie szerszej perspektywy możliwe jest do osiągnięcia wspólnie z pedagogami chcącymi przekazywać swoją wiedzą kolejnym pokoleniom.
Dyscyplina, motywacja i chęci
Wiele osób woli uczyć się w grupie, dzięki czemu czują się pewniej. Niekiedy mają oni problem z samodyscypliną i skupieniem się podczas samodzielnej nauki. Właśnie z myślą o nich powstały kursy maturalne. Zarówno politechnika, jak i inne uniwersytety stoją otworem dla zaangażowanych i zdyscyplinowanych kandydatów. Ogromną zaletą zajęć jest to, że uczęszczają na nie osoby, które chcą się rozwijać, szlifować wcześniej pozyskane umiejętności czy powtarzać materiały wykonując najróżniejsze ćwiczenia. Nie ma do czynienia z niechęcią do nauki czy koniecznością uczęszczania na zajęcia.
Niezależnie od swojego grafiku, każdy będzie w stanie dopasować sobie termin, chociażby w sobotę. Umożliwia to nie zaniedbywanie innych obowiązków, takich jak szkoła, czy praca. Kurs ma z góry określoną liczbę godzin i materiał, jaki zostanie przepracowany w jego czasie. Oczywiście znajduje się również miejsce na pytania, kłopoty czy wyjaśnienia poszczególnych zadań, jeśli zajdzie taka konieczność. Kursy przygotowawcze pomogą uzyskać satysfakcjonujący wynik na egzaminie, a tym samym dostać się na wymarzony kierunek studiów i spełniać się zawodowo. Gwarancją sukcesu jest pewność siebie, ciężka praca i samodyscyplina.